Jak snížit spotřebu paliva traktoru

Jak snížit spotřebu paliva traktoru

Jak snížit spotřebu paliva traktoru?


Spotřeba paliva, zejména při neustále rostoucích cenách, může pro firmu představovat výraznou nákladovou položku. Cenu za litr paliva nejspíš neovlivníte, ale díky našim radám můžete snížit svoji spotřebu paliva. V tomto článku najdete také tipy na pneumatiky, které doporučujeme pro optimalizaci spotřeby paliva.

Jak snížit spotřebu paliva při práci na poli

Při práci na poli existuje několik různých způsobů, jak optimalizovat spotřebu paliva.

Upravte tlak huštění pneumatik

Pro zajištění dostatečného záběru na poli je důležité upravit tlak huštění pneumatik na správnou hodnotu, tzn. na nejnižší možný tlak, při kterém pneumatika dokáže uvézt danou zátěž. Proč je to důležité? Protože při nízkém tlaku huštění bude stopa pneumatiky větší, čímž dosáhnete silnějšího záběru. Snížením tlaku huštění snížíte míru prokluzu, který způsobuje zbytečné ztráty energie, a tím dosáhnete menší spotřeby paliva.

K tomu vám dobře poslouží pneumatiky s technologií MICHELIN Ultraflex, například pneumatiky MICHELIN AXIOBIB2, které umožňují práci na poli při nízkém tlaku pneumatik.

Použijte systém centrálního huštění pneumatik (CTIS)

Jízda na silnici vyžaduje vyšší tlak huštění než práce na poli. Pro snížení spotřeby paliva můžete použít systém centrálního huštění pneumatik CTIS (Central Tyre Inflation System), pomocí kterého snadno upravíte tlak huštění, aniž byste museli vystoupit z kabiny. Přejezdy mezi silnicí a polem budou snadné a spotřeba paliva se sníží.

Pokud tento systém nevlastníte, můžete jej získat od naší partnerské firmy PTG, která se na tuto technologii specializuje již přes 30 let*: Kontaktovat odborníka CTIS

Pro optimalizaci spotřeby paliva můžete snadno upravovat tlak huštění pneumatik pomocí systému ctis

Pro optimalizaci spotřeby paliva můžete snadno upravovat tlak huštění pneumatik pomocí systému ctis

Dbejte na to, aby byl traktor správně vyvážený

Ke snížení spotřeby paliva přispívá také správné rozložení zátěže traktoru s ohledem na jeho výkon a tažené přípojné vozidlo. Pro správné rozložení zátěže může být nutné zvýšit zatížení přední nápravy například pomocí vyvažovacích závaží kol. Se správným vyvážením můžete optimalizovat záběr, zamezit nadměrné spotřebě paliva a ušetřit peníze.

Nejste si jisti, jak velké je zatížení traktoru? Vyzkoušejte naši aplikaci MICHELIN AGROPRESSURE: na několik kliknutí vám poskytne odhad zatížení vaší nápravy pomocí databáze obsahující data o více než 9 000 traktorech a přípojných vozidlech. Bez nutnosti použití nápravové nebo mostové váhy tak můžete nahustit své pneumatiky na správný tlak odpovídající příslušnému zatížení a optimalizovat spotřebu paliva na poli.

Sledujte opotřebení pneumatik

Čím méně je pneumatika opotřebená, tím větší je výška jejích výstupků a také její záběr.

Pokud traktor používáte převážně na poli, kde se neobejdete bez maximální trakce, je pro vás důležité kontrolovat opotřebení pneumatik a v případě nutnosti je vyměnit. Tím zamezíte prokluzování, které může vést k nadměrné spotřebě paliva.

Správně vyvážený traktor

Ujistěte se, že je traktor správně vyvážený

Jak snížit spotřebu paliva při jízdě na silnici

Upravte tlak huštění pneumatik

Zatímco na poli potřebujete nižší tlak huštění pro lepší trakci, na vozovce je tomu přesně naopak: na hladkém asfaltovém povrchu je vhodnější nízký valivý odpor, aby vaše spotřeba paliva nebyla vyšší, než je nutné. Proto doporučujeme při jízdě mimo pole zvýšit tlak huštění na vyšší hodnotu.

Snižte rychlost

Stejně jako u osobních vozidel platí, že čím rychleji jedete, tím více paliva spotřebujete. Nejste povinni jet maximální rychlostí, kterou povolují dopravní předpisy nebo vaše zatížení.

Když mírně zpomalíte, ušetříte palivo. Tím se sice o něco prodlouží váš pracovní den, ale sníží se spotřeba paliva. Úspory na jednu jízdu se mohou zdát minimální, ale když je sečtete za celý rok, zjistíte, že mohou být výrazné.

Šetřete palivo snížením rychlosti při jízdě po silnici

Šetřete palivo snížením rychlosti při jízdě po silnici

Které traktorové pneumatiky MICHELIN zvolit pro strategickou spotřebu paliva?

Ve společnosti Michelin se zabýváme potřebami zemědělců, abychom jim mohli nabízet pneumatiky, které budou vhodné pro jejich konkrétní použití a zajistí požadovaný výkon i spotřebu paliva. Bližší informace najdete kliknutím níže na vhodnou pneumatiku odpovídající vašim parametrům.

Pokud trávíte většinu času na poli, někdy v náročných podmínkách, a potřebujete optimální záběr a výkon

Pokud trávíte 80 % času jízdou po silnici a 20 % času prací na poli nebo v náročném terénu:

Pokud potřebujete pneumatiku, která vám nabídne dobrý kompromis mezi výkonem na vozovce a na poli:

Právní informace

* Ve srovnání s pneumatikou bez technologie VF (Very High Flexion)

Používáte zastaralý webový prohlížeč.

Používáte prohlížeč, který tyto webové stránky nepodporují. Znamená to, že některé funkce nemusí pracovat podle očekávání. To může mít za následek nezvyklé chování při procházení stránek.

Pokud chcete plně využít všech výhod těchto webových stránek, použijte nebo upgradujte/nainstalujte jeden z následujících prohlížečů.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+