Pneumatika Tweel se deformuje tak, aby se uzpůsobovala terénu

Michelin X® TWEEL™ na vozidle Kubota

MICHELIN TWEEL: BEZVZDUCHOVÁ PNEUMATIKATradiční vzduchové pneumatiky byly po mnoho let jedinou možností pro řidiče, kteří hledali spolehlivou a efektivní mobilitu. Změna přišla se zavedením bezvzduchových pneumatik. Pneumatiky Tweel představují významný technologický pokrok v odvětví pneumatik. Bezvzduchové pneumatiky mají oproti tradičním pneumatikám řadu výhod a jsou kompatibilní s celou řadou strojů, jako jsou komerční sekačky, smykem řízené nakladače (SSL) a další lehké stavební stroje, vysokozdvižné vozíky (TMF), čtyřkolky a terénní vozidla, golfové a užitkové vozíky a různá vojenská technika.

Bezvzduchová pneumatika namontovaná na vozidle KUBOTA pro údržbu zeleně

Pneumatika Michelin TWEEL v terénu

CO JSOU TO BEZVZDUCHOVÉ PNEUMATIKY?

Na rozdíl od tradičních pneumatik, které jsou vyrobeny z pryže a naplněny stlačeným vzduchem, používají bezvzduchové pneumatiky speciální smykový nosník spojený s řadou pružných paprsků, které shora nesou hmotnost vozidla.

Tento technologický pokrok umožnil vytvořit pneumatiku odolnou proti propíchnutí, která se svými jízdními vlastnostmi mnohem více podobá klasické vzduchové pneumatice než pneumatice celopryžové. Bezvzduchová pneumatika Michelin se nazývá „TWEEL“.CO „TWEEL“ ZNAMENÁ?

„TWEEL“ je specifický název pro řadu bezvzduchových pneumatik Michelin. Jedná se o složeninu dvou anglických slov „TYRE“ (pneumatika) a „WHEEL“ (kolo). Tento koncept se zrodil ve výzkumném centru Michelin v Greenville v Jižní Karolíně.

Zaměření na technologie X Tweel – Pomoc a rady

Zaměření na technologie X Tweel – Pomoc a rady

JAK FUNGUJÍ PNEUMATIKY MICHELIN TWEEL A Z ČEHO JSOU VYROBENY?

Michelin Tweel Family of Products

MICHELIN TWEEL je kompletní, jednodílný celek kola a bezvzduchové radiální pneumatiky.

Klíčovými prvky tohoto inovativního řešení jsou:

  • Smykový nosník s běhounem optimalizovaným pro dlouhou životnost v náročných podmínkách.

Pružné a proti nárazům odolné paprsky z polyesterové pryskyřice, které unesou vysokou hmotnost a pohlcují nárazy, čímž zajišťují plynulejší jízdu a přenos energie, který omezuje odskakování pneumatiky.

  • Zesílený ocelový náboj pro upevnění kola Tweel na vozidlo či stroj.

Tato technologie vytváří tlumicí efekt: pohlcuje nárazy a vibrace. Smykový nosník a paprsky jsou navrženy tak, aby byly pružné a deformovatelné, což jim umožňuje přizpůsobit se tvaru terénu a zajistit vynikající záběr, přilnavost a stabilitu.

K montáži není potřeba žádné speciální vybavení. Po namontování navíc není třeba udržovat v pneumatice žádný tlak vzduchu.

JAKÉ JSOU VÝHODY BEZVZDUCHOVÝCH PNEUMATIK MICHELIN?

Bezvzduchové pneumatiky, známé také jako pneumatiky NPT ( non-pneumatic tyres), mají oproti tradičním a celopryžovým pneumatikám několik výhod. Zde jsou některé z hlavních výhod:

Díky systému Tweel není třeba udržovat žádný tlak vzduchu

Žádná údržba

ŽÁDNÁ ÚDRŽBA

Bezvzduchová radiální pneumatika Michelin X® TWEEL™ je jeden celek, který nahrazuje současnou sestavu pneumatiky a kola. Není potřeba žádné složité montážní zařízení a po připevnění na vozidlo či stroj se nemusí udržovat žádný tlak vzduchu.

S pneumatikou Tweel si vychutnáte mobilitu  a stabilitu

Mobilita a stabilita

POHODLÍ A STABILITA

Jedinečný přenos energie v paprscích z polyesterové pryskyřice pomáhá eliminovat nežádoucí „odskakování“ typické pro vzduchové pneumatiky a zároveň tvrdost spojenou s celopryžovými pneumatikami. Díky tomu je zajištěn nejen výjimečný komfort, ale také vynikající jízdní vlastnosti.

Díky technologii Tweel už žádné propíchnuté pneumatiky

Žádné úniky vzduchu, žádné prostoje

ŽÁDNÉ ÚNIKY VZDUCHU, ŽÁDNÉ PROSTOJE

Bezvzduchová radiální pneumatika TWEEL byla vyvinuta tak, aby fungovala jako běžná vzduchová pneumatika, ale bez nepříjemností a prostojů souvisejících s jejím propíchnutím.

Díky technologii Tweel je minimalizováno předčasné opotřebení pneumatik

Pneumatika šetrná k životnímu prostředí

EKOLOGICKÁ PNEUMATIKA

Bezvzduchové pneumatiky snižují riziko předčasné výměny v důsledku například neopravitelného průpichu či průrazu a v porovnání s běžnými vzduchovými pneumatikami dvojnásobně až třínásobně* prodlužují životnost běhounu.

PRO JAKÁ VOZIDLA A STROJE JSOU PNEUMATIKY TWEEL URČENY?

Naše pneumatiky Michelin X® TWEEL™ lze namontovat na stroje v následujících pěti hlavních segmentech. Bezvzduchové pneumatiky jsou navíc velice účinné, zejména v náročném terénu, kde je klíčové udržet optimální přilnavost pro plnou kontrolu nad vozidlem a současně vyloučit obavy z propíchnutí pneumatiky.

Bezvzduchová pneumatika Michelin Tweel pro použití na travnatých plochách

Bezvzduchová radiální pneumatika pro použití na travnatých plochách

MICHELIN X® TWEEL™ TURF

Bezvzduchové radiální pneumatiky pro komerční sekačky a další stroje určené pro péči o trávník

MICHELIN X® TWEEL™: bezvzduchové pneumatiky pro vozidla UTV

Bezvzduchové pneumatiky pro UTV

MICHELIN X® TWEEL™ UTV

Bezvzduchové radiální pneumatiky pro side-by-side (UTV) vozidla, čtyřkolky a vojenskou techniku

Bezvzduchové radiální pneumatiky pro smykem řízené nakladače a lehké stavební stroje

MICHELIN Tweel pro lehké stavební práce

MICHELIN X® TWEEL™ SSL

Bezvzduchové radiální pneumatiky pro smykem řízené nakladače a lehké stavební stroje

MICHELIN X® TWEEL™ pro golfové vozíky

MICHELIN X® TWEEL™: golfové a užitkové vozíky

MICHELIN X® TWEEL™ TURF

Pneumatiky pro golfové a užitkové vozíky

Bezvzduchová pneumatika Michelin pro vysokozdvižné vozíky

Tweel pro vysokozdvižné vozíky

MICHELIN X® TWEEL™ TMF

Pneumatiky pro vysokozdvižné vozíky

SEZNAMTE SE S RŮZNÝMI ŘADAMI PNEUMATIK MICHELIN TWEEL

Naše různé řady Tweel jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily vašim rozličným potřebám, vozidlům a strojům, jako jsou smykem řízené nakladače, vozidla pro manipulaci s materiálem, UTV aj. Seznamte se s některými z těchto řad:

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY OHLEDNĚ BEZVZDUCHOVÝCH PNEUMATIK (FAQ)

JSOU BEZVZDUCHOVÉ PNEUMATIKY DOBRÝM ŘEŠENÍM?

Pneumatiky Tweel představují významný technologický pokrok v odvětví pneumatik a na trhu se úspěšně uplatňují už od roku 2012. Tato alternativa k tradičním pneumatikám nám otevírá možnosti mobility šetrnější k životnímu prostředí, lepší palivové účinnosti, odolnějších pneumatik a především pneumatik odolných vůči propíchnutí.

CO JE TŘEBA KONTROLOVAT NA BEZVZDUCHOVÝCH PNEUMATIKÁCH?

Bezvzduchové pneumatiky, známé také jako pneumatiky NPT, jsou navrženy tak, aby nebylo nutné udržovat v nich tlak vzduchu. Ale stejně jako každá jiná pneumatika, tak i bezvzduchové pneumatiky vyžadují určitou kontrolu, aby byly zajištěny jejich správné výkony a dlouhá životnost. Jedná se například o kontrolu opotřebení běhounu, cizích těles a nečistot, geometrie kol, odpovídající nosnosti a podmínek skladování.

JSOU BEZVZDUCHOVÉ PNEUMATIKY K DISPOZICI TAKÉ PRO OSOBNÍ AUTOMOBILY?

Společnost MICHELIN již vyvinula prototyp bezvzduchové pneumatiky pro osobní a lehké nákladní automobily: MICHELIN UPTIS.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI PNEUMATIKOU TWEEL A UPTIS?

MICHELIN UPTIS (Unique Puncture-proof tyre System) a Michelin Tweel jsou inovativní technologie pneumatik vyvinuté společností Michelin, které se liší konstrukcí a funkcí.

MICHELIN UPTIS je bezvzduchová pneumatika určená pro osobní a lehká nákladní vozidla (silniční vozidla), zatímco pneumatika MICHELIN Tweel je přizpůsobena širšímu spektru terénních vozidel.

KDY BUDOU BEZVZDUCHOVÉ PNEUMATIKY MICHELIN DOSTUPNÉ NA TRHU?

Pneumatiky s naší inovativní technologií Michelin Tweel se na trhu prodávají už od roku 2012.

KDE SI MOHU PNEUMATIKY TWEEL ZAKOUPIT?

Kompletní portfolio produktů Tweel najdete u našich prodejců.

CO JE POLYESTEROVÁ PRYSKYŘICE?

Nejedná se o stejný druh polyuretanu, jaký běžně najdete na trhu. Polyesterová pryskyřice je strukturální polyuretan. Jedná se o materiál speciálně vyvinutý pro toto užití.

JSOU BEZVZDUCHOVÉ RADIÁLNÍ PNEUMATIKY TWEEL VYTVRZOVÁNY STEJNĚ JAKO RADIÁLNÍ PNEUMATIKY?

Pro výrobu bezvzduchových radiálních pneumatik TWEEL® společnost Michelin přizpůsobila technické postupy vytvrzování svých vysokovýkonných pneumatik. Společnost Michelin navíc vyvinula vlastní postupy odlévání, vstřikování a lepení výrobků TWEEL®.

ZÍSKALA BEZVZDUCHOVÁ RADIÁLNÍ PNEUMATIKA TWEEL NĚJAKÉ OCENĚNÍ?

Od roku 2012 získala bezvzduchová radiální pneumatika TWEEL® a její vynálezci více než 15 ocenění.

  • Stříbrnou cenu v kategorii „Doprava“ získala pneumatika MICHELIN® X®TWEEL® SSL 26. dubna 2013 na udílení cen Edison Awards 2013. Ze 7 156 došlých přihlášek vybrala komise Edison Awards 131 finalistů. Pneumatika MICHELIN® X® TWEEL® se stala jedním ze 42 vítězů, kteří reprezentovali 12 kategorií a symbolizovali vytrvalost a dokonalost, jež zosobňoval Thomas Alva Edison.
  • Pneumatiku MICHELIN® X®TWEEL® SSL vybrali čtenáři časopisu Equipment Today z 50 nejlepších dodavatelských novinek roku 2013 jako jeden z nejinovativnějších výrobků v odvětví.
  • V lednu 2014 společnost Equipment World zařadila pneumatiku MICHELIN® X® TWEEL® SSL mezi pět „převratných“ výrobků pro stavební práce roku 2013 a udělila jí ocenění Innovations Awards 2014.
  • Dr. Tim Rhyne, vedoucí výzkumný pracovník společnosti Michelin Americas Research and Development Corporation, byl v roce 2014 oceněn časopisem Engineering News-Record (ENR) jako jeden z 25 nejvýznamnějších vývojářů roku za svou práci na revoluční technologii bezvzduchových radiálních pneumatik MICHELIN® TWEEL®. Toto ocenění se uděluje lidem, kteří „čelí nejtěžším výzvám s vášní, nadšením a odvahou a činí náš svět lepším místem“.
  • V červnu 2014 získala společnost Michelin North America, Inc. za pneumatiku MICHELIN® X® TWEEL® SSL ocenění „Manufacturing Leadership Award“ v kategorii Vedoucí postavení ve výrobě v rámci cen Manufacturing Leadership Awards 2014 , které uděluje Manufacturing Leadership Council společnosti Frost & Sullivan. Ceny byly uděleny v 11 kategoriích společnostem a jednotlivcům, kteří utvářejí budoucnost globální výroby. Oceňují vynikající projekty, které byly uskutečněny a dokončeny výrobními společnostmi. Podle organizace Manufacturing Leadership Community se vítězové tohoto ocenění vyznačují tím, že „přinášejí průlomové inovace a reagují na potřeby zákazníků s bezkonkurenční pružností“. Cena Product Leadership, jedna z nejvíce konkurenčních kategorií, je udělována společnostem, které představily nové průlomové produkty, jež rozšířily nebo otevřely nové trhy. Vítěz ceny prokazuje schopnost přicházet s novými nápady, které vedou k inovativním produktům, jež mění a vytvářejí trhy.
  • V březnu 2015 získala společnost Michelin Tweel Technologies ocenění John Deere „Inovace roku“ za pneumatiku MICHELIN® X® TWEEL® TURF. Toto ocenění se uděluje vybrané skupině dodavatelů, kteří prokázali inovace v produktu nebo službě, kterou poskytují společnosti John Deere. Ocenění jsou udělována s ohledem na čtyři klíčové faktory: kreativitu, proveditelnost, spolupráci a dopad na finanční výsledky. Společnost John Deere zavedla toto ocenění za inovace dodavatelů v roce 2010 s cílem podporovat inovace v rámci dodavatelské sítě a oceňovat dodavatele, kteří přistupují k vývoji s kreativním myšlením.
  • V říjnu 2015 získala pneumatika MICHELIN® X® TWEEL® TURF™ ocenění v kategorii „Automobilový průmysl a doprava“ v soutěži Create the Future Design Contest 2015. Z více než 1 150 nápadů na nové produkty, které byly přihlášeny ze 60 zemí, bylo v rámci sedmi kategorií vybráno 22 vítězů a čestných uznání na základě kritérií inovativnosti, vyrobitelnosti a prodejnosti. Každoroční soutěž Create the Future Design Contest, kterou v roce 2002 zahájili vydavatelé časopisu NASA Tech Briefs s cílem podpořit a ocenit inovace v oblasti inženýrství, přilákala již více než 10 000 nápadů na design výrobků od inženýrů, podnikatelů a studentů z celého světa. Více než 55 porotců z celého světa, kteří zasedají v redakční radě časopisu složené ze čtenářů a sponzorů soutěže, posuzovalo přihlášky v kategoriích letectví a obrana, automobilový průmysl/doprava, spotřební zboží, elektronika, stroje/automatika/robotika, zdravotnické výrobky a udržitelné technologie.
KDE A KDY BYL TWEEL VYNALEZEN? A KÝM?

Koncem 90. let minulého století přišel dr. Tim Rhyne se Stevem Cronem, kolegou inženýrem ze společnosti Michelin a spoluvynálezcem, při obědě v Greenville v USA na nápad zpochybnit technologii vzduchových pneumatik a prozkoumat nové, revoluční koncepty tohoto základního prvku mobility. V letech 1999, 2000 a 2003 začaly být vydávány patenty na různé aspekty této koncepce.

KDY SPOLEČNOST MICHELIN PŘEDSTAVILA PRVNÍ PROTOTYP?

Během následujícího desetiletí konstruktéři usilovně pracovali na vývoji různých prototypů bezvzduchových radiálních pneumatik TWEEL®. V roce 2005 byl produkt konečně představen na Severoamerickém mezinárodním autosalonu v Detroitu v Michiganu na invalidním vozíku iBOT a vozíku Segway Concept Centaur. V červenci 2012 byl na trh uveden systém X® TWEEL® SSL pro smykem řízené nakladače.

JAK DLOUHO BEZVZDUCHOVÉ PNEUMATIKY VYDRŽÍ?

Vysoce výkonné směsi a účinná kontaktní plocha jsou navrženy tak, aby zajistily dlouhou životnost, která je 2–3krát delší než u běžných pneumatik se stejnou hloubkou běhounu.

LZE TWEEL OPRAVIT (ROZTRŽENÝ PAPRSEK, PŘILNUTÍ K NOSNÍKU)?

Technik může natržené paprsky opravit otupením polyuretanového hrotu trhliny, čímž se zastaví její další šíření – po opravě se může životnost roztrženého nebo rozříznutého paprsku zdvojnásobit.

contact-us-white
Máte zájem? Kontaktujte nás!

Chcete získat další informace o bezvzduchových pneumatikách? Nechali jste se přesvědčit k přechodu na Tweel? Kontaktujte nás!

UPTIS: bezvzduchové pneumatiky MICHELIN na vozidlech firmy La Poste

Prototyp MICHELIN UPTIS

UPTIS: bezvzduchové pneumatiky MICHELIN na vozidlech firmy La Poste

Prototyp MICHELIN UPTIS

Hledáte informace o prototypu UPTIS?
Hledáte informace o prototypu UPTIS?

Používáte zastaralý webový prohlížeč.

Používáte prohlížeč, který tyto webové stránky nepodporují. Znamená to, že některé funkce nemusí pracovat podle očekávání. To může mít za následek nezvyklé chování při procházení stránek.

Pokud chcete plně využít všech výhod těchto webových stránek, použijte nebo upgradujte/nainstalujte jeden z následujících prohlížečů.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+