6 hlavních kritérií pro výběr traktorových pneumatik

Pneumatika michelin evobib během provozu

6 hlavních kritérií pro výběr traktorových pneumatik nebo jakýchkoli jiných zemědělských pneumatik

Výběr správných traktorových pneumatik vám může připadat komplikovaný. Proto vám níže přinášíme seznam 6 hlavních kritérií, na základě kterých se budete moci správně rozhodnout. Stačí je postupně uplatňovat a zužovat výběr až po objednání ideálních pneumatik.

Ve druhé části tohoto průvodce vám také pomůžeme vybrat správné zemědělské pneumatiky pro jiné stroje a vozidla.

Jak vybrat traktorové pneumatiky: 6 hlavních kritérií

1 – Jaký je maximální povolený průměr vašich zadních zemědělských pneumatik?

Na tuto otázku si musíte odpovědět nejdříve. Pro zvýšení výkonu vašeho traktoru vám u pneumatik na zadní nápravu důrazně doporučujeme zvolit největší možný průměr. Poté můžete vyloučit traktorové pneumatiky s průměrem překračujícím maximální rozměr povolený výrobcem vašeho vozidla.

Maximální povolený průměr je údaj vztahující se na váš traktor. Originální namontované pneumatiky na traktoru nemusí mít maximální průměr. Pokud jeho hodnotu neznáte, doporučujeme prostudovat si technické údaje vašeho traktoru, nebo se obrátit na prodejce.

Všimněte si, že pro maximální povolený průměr existují různé alternativní rozměry.

Na traktor, jehož maximální povolený průměr zadních pneumatik je 1,95 m, můžete použít pneumatiky o rozměrech 650/65 R42, 710/60 R42 nebo 710/70 R38 (toto je pouze několik možných příkladů). Tyto pneumatiky se liší v šířce běhounu a výšce bočnice, ale všechny splňují podmínku průměru 1,95 m.

Bližší informace k tomuto tématu najdete v naší technické dokumentaci ke stažení.

2 – Jakou šířku pneumatik potřebujete?

Větší průměr nemusí vždy znamenat širší pneumatiku. Šířka je kritérium, které musíte zvolit podle vašich potřeb.

Na postřikovací práce můžete například potřebovat co nejužší traktorové pneumatiky, které jsou vhodné také pro jízdu s přípojnými vozidly mezi plodinami, které nechcete poničit. Vezmeme-li v úvahu maximální možný průměr, například 1,95 m, jaké mu budou odpovídat co nejužší traktorové pneumatiky? U tohoto průměru můžete zvolit pneumatiky o šířce 270 mm.

Výběr správné šířky traktorové pneumatiky vzhledem k použití

Výběr správné šířky traktorové pneumatiky vzhledem k použití

Další příklad: můžete potřebovat všestrannou pneumatiku s parametry vhodnými pro orbu. Traktorovou pneumatiku, která bude odpovídat vaší brázdě a nebude ani příliš široká, ani příliš úzká. U průměru 1,95 m tak můžete zvolit pneumatiku se šířkou 620 mm nebo 650 mm.

Pokud neoráte, vaše pole jsou rozmístěna po celé zemědělské ploše a nemáte žádná omezení, pokud jde o průjezdnost, pak můžete sáhnout po širších zemědělských pneumatikách se stejným průměrem, ale s větší šířkou, například 800 nebo 900 mm.

Volba šířky pneumatiky závisí na vašich potřebách, ale také na dalších faktorech, na které má šířka pneumatik vliv. To nás přivádí k dalšímu kritériu.

3 – Co je to nosnost a index rychlosti?

Pneumatika s rozměrem 270/95 R54 nemá stejný objem vzduchu jako pneumatika s rozměrem 900/60 R32. Pokud nemáte stejný objem vzduchu, nemůžete dosahovat ani stejné nosnosti. V závislosti na použitých přípojných vozidelch musíte nejprve určit, jakou nosnost potřebujete. Totéž platí pro rychlost.

K nahuštění pneumatiky MICHELIN CEREXBIB2 VF900/60R32 CFO+ na 75 % budete potřebovat 1033 litrů, zatímco k nahuštění pneumatiky MICHELIN AGRIBIB ROW CROP 320/90R54 151A8/151B TL na 75 % budete potřebovat 240 litrů.

4 – Potřebujete nějakou konkrétní technologii?

U některých typů činností lze použitím určité technologie dosáhnout výrazného zvýšení výnosu. (Poznámka: „technologie“ není totéž jako „standard“. Technologie MICHELIN Ultraflex byla speciálně vyvinuta inženýry Michelin, aby pneumatiky vyhovovaly standardům VF (Very Improved Flexion) nebo IF (Improved Flexion).)

Pokud používáte nízkotlaké pneumatiky za účelem zmírnění zhutňování půdy nebo pracujete v náročných podmínkách a záběr je pro vás důležitý, doporučujeme vám traktorové pneumatiky s technologií Michelin Ultraflex.

V ostatních případech raději zvolte standardní traktorové pneumatiky. Jedná se o důležitý aspekt. Některé pneumatiky o stejném rozměru jsou totiž dostupné jak ve standardní verzi, tak ve verzi s technologií MICHELIN Ultraflex.

5 – Jaký dezén pneumatiky potřebujete?

Výběr závisí na tom, jakým způsobem traktor používáte.

  • Jezdíte převážně po silnicích? Pokud ano, bude pro vaše stroje vhodný například dezén pneumatiky MICHELIN ROADBIB, který sníží spotřebu paliva, nebo dezén pneumatiky MICHELIN CROSSGRIP. Výběr bude záviset na dostupných rozměrech.
  • A co když je poměr jízdy po poli a na silnici 50/50? V tom případě určitě oceníte pneumatiku MICHELIN EVOBIB, naše řešení 2v1, zejména pokud používáte systém centrálního huštění pneumatik (CTIS), který umožňuje dálkové huštění pneumatik.
The tyre tread pattern you need depends on your use

the tyre tread pattern you need depends on your use

  • Používáte traktor převážně na poli? Pak vybírejte z některé ze čtyř řad traktorových pneumatik vhodných k tomuto účelu.

Pokud jste dosud postupovali podle našich kritérií, máte k dispozici užší výběr řešení vhodných pro vaše potřeby. Pro dokončení výběru už zbývá jen poslední kritérium.

6 – Jaký je přijatelný náklon vašeho traktoru?

Traktor má pohon na všechna čtyři kola. Otázka poměru průměrů kol je důležitá, protože rozměr pneumatik na přední a zadní nápravě traktoru je odlišný. Správná synchronizace předních a zadních kol je proto zásadní, aby byla zajištěna optimální efektivita provozu vašeho traktoru. Pro zajištění synchronizace musí být poměr náklonu v rozmezí 0 až 5 %. Existují také výjimky. Nejlepší je obrátit se s dotazem na výrobce stroje.

Mimo tyto hodnoty bude poměr průměrů předních a zadních kolnevhodný, což obnáší následující rizika:

  • vyšší spotřeba paliva,
  • rychlejší opotřebení předních a zadních pneumatik,
  • poškození součástí převodovky,
  • zhoršení vlastností traktoru za určitých podmínek (např. při orbě).

 

Náklon se počítá na základě poměru náprav udaného výrobcem traktoru. Ten závisí na rozměru předních a zadních pneumatik.

Proto vždy, když se rozhodnete změnit průměr traktorových pneumatik (viz naše 1. kritérium výše), je nutné náklon přepočítat a případně také provést výměnu předních pneumatik.

Pokud neznáte přijatelný náklon traktoru nebo nevíte, jak jej spočítat, poraďte se se svým prodejcem, který vám bude schopen poradit.

Máte-li odpověď na všechna tato kritéria, stačí už jen níže vybrat pneumatiky na váš traktor:

Více informací najdete také v těchto článcích:

  • Měly by se používat hybridní traktorové pneumatiky při jízdě na silnici a na poli?
  • Abyste předešli poškození zemědělských pneumatik a zbytečným prostojům pracovních činností, zvolte robustní pneumatiky

Jak vybírat pneumatiky pro další zemědělské stroje?

Pokud hledáte správné pneumatiky pro sklízecí stroj, přívěs na traktor, postřikovač s vlastním pohonem, rozmetadlo s vlastním pohonem nebo na jakýkoli jiný zemědělský stroj, platí výše uvedená kritéria kromě posledního, tj. náklonu, který v tomto případě nehraje roli.

Jakmile znáte odpovědi na prvních 6 kritérií, klikněte níže pro vyhledání vhodných pneumatik.

Používáte zastaralý webový prohlížeč.

Používáte prohlížeč, který tyto webové stránky nepodporují. Znamená to, že některé funkce nemusí pracovat podle očekávání. To může mít za následek nezvyklé chování při procházení stránek.

Pokud chcete plně využít všech výhod těchto webových stránek, použijte nebo upgradujte/nainstalujte jeden z následujících prohlížečů.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+