Je vhodné používat hybridní traktorové pneumatiky při jízdě po silnici a na poli

Je vhodné používat hybridní traktorové pneumatiky při jízdě po silnici a na poli

Měl bych používat hybridní traktorové pneumatiky při jízdě po silnici a na poli?

Používáte traktor na poli i na vozovce? Od pneumatik v těchto dvou odlišných situacích očekáváte odlišné vlastnosti. Je vhodné traktor vybavit hybridními pneumatikami, které mají schopnost přizpůsobit se oběma těmto situacím? Nebo byste měli raději zvolit standardní traktorové pneumatiky určené pro jeden ze dvou typů terénu, na úkor toho druhého?

Odpověď na tuto otázku zpracovali naši odborníci v tomto článku.

Zemědělství: měnící se potřeby

Až do první dekády 21. stoletíse na traktory montovaly klasické, standardní pneumatiky s jednotným výkonem pro všechny typy použití, jak na poli, tak na silnici.

Když zemědělec potřeboval traktorem dopravit pluh na pole, musel nahustit pneumatiky na vyšší tlak. Po příjezdu traktoru na pole však tlak huštění traktorových pneumatik již nebyl ideální.

Vysoký tlak huštění na poli způsoboval omezení výkonu, nižší výnos a zhutňování půdy. Naopak nízký tlak huštění při jízdě na silnici s nákladem (v našem případě s pluhem) vedl k rychlému opotřebení traktorových pneumatik a vyšší spotřebě paliva.

MICHELIN Evobib – ze silnice rovnou na pole

MICHELIN Evobib – ze silnice rovnou na pole

Tracteur montés en pneus MICHELIN EVOBIB quitte le champ

První krok společnosti Michelin směrem k hybridnímu použití

Proto se společnost Michelin rozhodla vyvinout technologii, která by umožnila traktorovým pneumatikám jízdu po silnici s tlakem vhodným pro práci na poli. A tak vznikla technologie MICHELIN UltraFlex.

Cílem této technologie bylo snížit provozní tlak huštění na 40 % v porovnání se standardními traktorovými pneumatikami se stejnou zátěží a zvládnout převézt o 40 % vyšší zátěž než u standardních pneumatik při stejném tlaku huštění.*

Traktorová pneumatika s technologií MICHELIN UltraFlex oproti standardní pneumatice konkrétně umožňuje nižší tlak huštění při jízdě na poli, čímž se zvětšuje plocha povrchu kontaktu pneumatiky s povrchem, zlepšuje záběr traktoru, a tím také výkon, přičemž dochází k menší míře zhutňování půdy. Aniž by bylo nutné měnit tlak huštění, lze traktor použít i pro jízdu na silnici s těžším nákladem než u standardních pneumatik.

Jak jsme si vysvětlili výše, lze podle vašich aktuálních potřeb v terénu použít na traktoru různé pneumatiky. Existují však určitá omezení, jak vysvětlíme níže.

CTIS: druhý krok směrem k hybridnímu použití

Jelikož změny tlaku huštění při jízdě na silnici a na poli představovaly pro mnoho zemědělců problém, zrodila se nová technologie: CTIS (systém centrálního huštění pneumatik)**.

Tento systém umožňuje chytré a snadné řízení tlaku bez nutnosti opustit kabinu.

** Systém CTIS je dostupný pouze v některých zemích. Bližší informace si vyžádejte od svého prodejce.

Tři traktorové pneumatiky pro hybridní použití

Teď, když jste se seznámili s technologickým vývojem, zkusíme společně vybrat pneumatiky, které budou nejvhodnější vzhledem k vašim potřebám. Naše řešení jsou všestranná. Důležité je zohlednit hlavní faktor, kterým je způsob, jakým traktor používáte. Níže vám představíme 3 hybridní pneumatiky a vysvětlíme, jak vybrat ty nejvhodnější pro vaše použití.

1. Hybridní pneumatiky optimalizované pro jízdu na silnici a SOUČASNĚ na poli

Někteří zemědělci potřebují hybridní pneumatiky, které jim zajistí dobré výkony jak na silnici, tak na poli, protože na obou typech povrchů tráví stejně času.

Vynález systému CTIS (systému centrálního huštění pneumatik)** umožnil společnosti Michelin vytvořit pneumatiku MICHELIN EVOBIB, pneumatiku 2v1 s vynikajícími vlastnostmi v obou podmínkách: na poli i na silnici.

Je pro vás pneumatika MICHELIN EVOBIB vhodná?

MICHELIN Evobib jsou hybridní pneumatiky pro jízdu na silnici i na poli

MICHELIN Evobib jsou hybridní pneumatiky pro jízdu na silnici i na poli

Pokud potřebujete hybridní pneumatiku, která vám nabídne slušný kompromis mezi výkonem na silnici a na poli, je pro vás pneumatika MICHELIN EVOBIB bezpochyby správnou volbou.

Na silnici snižuje spotřebu paliva a nabízí delší životnost stejně jako pneumatika MICHELIN ROADBIB, naše silniční traktorová pneumatika, kterou jsme představili výše.

Na poli za normálních podmínek poskytuje pneumatika MICHELIN EVOBIB stejný výkon jako pneumatika MICHELIN AXIOBIB2, naše traktorová pneumatika určená pro jízdu na poli, kterou jsme představili výše.

Pneumatiky MICHELIN EVOBIB vyžadují systém CTIS**

Aby bylo možné na traktoru použít pneumatiky MICHELIN EVOBIB, musí být traktor vybaven systémem pro dálkové centrální huštění pneumatik (CTIS**). Pokud jste tuto možnost při koupi traktoru nezvolili, můžete použít sadu Michelin pro dodatečnou montáž*.

2. Hybridní pneumatiky vyvinuté pro lepší jízdu na silnici

Někteří zemědělci a soukromníci tráví mezi jednotlivými pracovními úkoly (setí, sklizeň atd.) spoustu času na silnicích. Dezén běžných traktorových pneumatik však způsobuje hlučnou a nepohodlnou jízdu.

Společnost Michelin, která má se silničními pneumatikami spoustu zkušeností, se rozhodla vytvořit traktorové pneumatiky, které budou pro tento typ použití vhodnější a současně umožní pracovat na polích. Výsledkem je pneumatika MICHELIN ROADBIB, traktorová pneumatika vhodná na silnici i na pole.

Je pro vás pneumatika MICHELIN ROADBIB vhodná?

MICHELIN Roadbib jsou traktorové pneumatiky určené pro jízdu na silnici

MICHELIN Roadbib jsou traktorové pneumatiky určené pro jízdu na silnici

Pokud trávíte 80 % času jízdou na silnici s taženým přívěsem, hlídáte si spotřebu paliva a 20 % času stráveného na polích nepředstavuje náročnou práci, pak je pro vás pneumatika MICHELIN ROADBIB vhodná.

Tuto traktorovou pneumatiku lze používat na polích, ale v náročnějších podmínkách nenabízí vysoký záběr. Je vhodná zejména pro jízdu na silnicích, nabízí příznivou spotřebu paliva, lepší komfort za jízdy a její předpokládaná životnost je delší než u standardních pneumatik.

Pneumatiky MICHELIN ROADBIB jsou kompatibilní se systémem CTIS**

Pro snazší úpravu tlaku huštění při přejezdech mezi polem a silnicí je tato pneumatika kompatibilní se systémem CTIS*, ačkoli tento systém není podmínkou pro její používání.

3. Traktorové pneumatiky určené k lepšímu výkonu na poli

Pro převažující používání na poli vyvinula společnost Michelin pneumatiky MICHELIN AXIOBIB2. Tyto traktorové pneumatiky nabízí vysokou trakční kapacitu pro těžkou zemědělskou práci s traktory o výkonu 160 až 550 HP, ale díky technologii Michelin Ultraflex technology je lze používat také při jízdě na silnici.

Jsou pro vás pneumatiky MICHELIN AXIOBIB2 vhodné?

MICHELIN AXIOBIB2 jsou traktorové pneumatiky určené pro jízdu na poli

MICHELIN AXIOBIB2 jsou traktorové pneumatiky určené pro jízdu na poli

Pokud trávíte většinu času na poli, někdy v náročných podmínkách, a potřebujete optimální záběr a výkon, pak pro vás pneumatiky MICHELIN AXIOBIB2 představují správnou volbu.

Díky technologii MICHELIN Ultraflex je lze použít při nízkém tlaku huštění na poli, tím snížit míru zhutňování půdy a dosáhnout vyšší produktivity.

Pneumatiky MICHELIN AXIOBIB2 jsou kompatibilní se systémem CTIS**

Pro snazší úpravu tlaku huštění při jízdě na silnici je tato traktorová pneumatika kompatibilní se systémem CTIS. Použití tohoto systému není podmínkou jejího použití.

Alternativa pro traktory s nízkým výkonem

Pokud používáte pro zemědělské, průmyslové činnosti nebo pro zimní práce traktor s nízkým výkonem, bude pro vás vhodná tato všestranná alternativa: pneumatika MICHELIN CrossGrip, hybridní pneumatika určená pro jízdu na silnici, na trávě i na sněhu.

Lze ji za účelem posílení produktivity a záběru použít také pro malé traktory, rypadla-nakladače, nakladače a teleskopické manipulátory.

Podle typu použití můžete zvolit nejvhodnější barvu:

  • ČERNOU pro intenzivní používání na silnici
  • ZELENOU pro přilnavost na trávě a loukách
  • BÍLOU pro přilnavost na sněhu
Právní informace

*Normativní rozdíl mezi standardní pneumatikou v porovnání s pneumatikou VF (Very high Flexion). Označení VF pneumatik je standardní označení s certifikací ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation) a TRA (Tyre And Rim Associassion, USA)

**Systém CTIS je dostupný pouze v některých zemích. Bližší informace si vyžádejte od svého prodejce.

Používáte zastaralý webový prohlížeč.

Používáte prohlížeč, který tyto webové stránky nepodporují. Znamená to, že některé funkce nemusí pracovat podle očekávání. To může mít za následek nezvyklé chování při procházení stránek.

Pokud chcete plně využít všech výhod těchto webových stránek, použijte nebo upgradujte/nainstalujte jeden z následujících prohlížečů.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+