Jak zajistit dobrou údržbu traktorových pneumatik
T&T Tests Prepa (8).jpg
Jak zajistit dobrou údržbu traktorových pneumatik
OBSAH:
Jednoduchá preventivní údržba pneumatik
Tato jednoduchá preventivní opatření jsou snadná a mohou vám pomoci vyhnout se nepříjemnostem, jako jsou odstávky strojů, které by mohly zastavit vaši činnost. Údržba pneumatik zajišťuje jejich delší životnost protože zabraňuje předčasnému opotřebení, které by jinak vyžadovalo jejich předčasnou výměnu.
Tip č. 1 pro údržbu pneumatik: pravidelně kontrolujte tlak huštění
Tlak huštění je v našich článcích opakované téma, a to z jednoduchého důvodu: je klíčový pro správnou funkci a dlouhou životnost pneumatik.
Toto je naše první doporučení, co se týče údržby pneumatik. Dbejte na to, abyste tlak huštění pravidelně kontrolovali pomocí kalibrovaného tlakoměru nebo systému CTIS (systém centrálního huštění pneumatik), pokud je jím stroj vybaven.
Nezapomínejte, že optimální tlak vzduchu v pneumatikách se musí přizpůsobit zatížení a rychlosti vašeho zemědělského stroje. S jeho stanovením vám v případě potřeby pomůže náš článek o tlaku huštění pneumatik nebo náš online nástroj MICHELIN Agropressure.
Pravidelně kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách
Kdy kontrolovat tlak huštění?
Vzhledem k tomu, že v průběhu času dochází přirozeně k poklesu tlaku vzduchu (bez ohledu na typ pneumatik), doporučujeme kontrolovat tlak huštění jednou za měsíc a při každé změně přípojného nářadí, protože každá změna zatížení vyžaduje úpravu tlaku huštění.
Jsou-li pneumatiky zatíženy vodou, objem vzduchu se úměrně tomu snižuje, což má za následek nižší tlak: v tomto případě je proto důležité hodnotu tlaku vzduchu často kontrolovat.
Pracujete-li s podhuštěnými pneumatikami, hrozí, že je budete přetěžovat a způsobíte jejich předčasné stárnutí, což povede k jejich předčasné výměně, a následnému dopadu na vaše náklady.
Tip č. 2 pro údržbu pneumatik: pneumatiky pravidelně kontrolujte
Údržba pneumatik je ideální příležitostí ke kontrole stavu pneumatik.
Před kontrolou tlaku huštění pneumatik proto doporučujeme provést kontrolu celkového stavu pneumatik, abyste měli možnost odhalit případné deformace (vybouleniny, proříznutí, praskliny apod.).
Tato kontrola je velmi důležitá. Podaří-li se vám odhalit závažnou anomálii ještě předtím, než dojde k jejímu zhoršení, může vám včasná oprava ušetřit značné náklady.
Pokud si všimnete jakéhokoli znepokojivého poškození pneumatik nebo máte jakékoli pochybnosti o jejich stavu, obraťte se na svého odborníka na pneumatiky, který vám poradí.
Traktorové pneumatiky pravidelně kontrolujte
T&T Tests Prepa (1).jpg
Jak postupovat při nerovnoměrném opotřebení?
Pokud odhalíte výrazné opotřebení pouze na jedné straně pneumatik, neváhejte a ukažte problém odborníkovi na zemědělské pneumatiky. Nerovnoměrné opotřebení může být důsledkem špatné geometrie stroje. V takovém případě je nutné ji správně seřídit.
V některých případech pomůže k vyrovnání opotřebení vyměnit pravé pneumatiky za levé, což prodlouží jejich životnost.
Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si našeho průvodce opotřebením pneumatik a zejména náš článek o nerovnoměrném opotřebení.
Tip č. 3 pro údržbu pneumatik: po práci na poli pneumatiky očistěte
Nehovoříme zde o odstranění bahna, ale o látkách, které mohou být vůči pneumatice agresivní (chemikálie, travní šťáva, přípravky na ochranu rostlin apod.).
Jednoduché očištění pneumatik vodou z hadice po práci na poli představuje dobrý návyk, který je dobré si osvojit, abyste si pneumatiky uchovali co nejdéle.
Správná opatření pro skladování a zazimování pneumatik
Pokud alternativní pneumatiky delší dobu skladujete, dbejte na to, aby se vzájemně nedeformovaly nebo nebyly vystaveny přílišnému mechanickému tlaku. Skladujte je na suchém, dobře větraném místě mimo přímé sluneční záření a mimo:
- zdroje tepla (otevřený oheň, svařovací stroje apod.),
- zdroje ozónu (elektrický motor, elektrický transformátor apod.),
- chemické látky (rozpouštědla, uhlovodíky), které by mohly změnit povahu pryže,
- ostré kovové předměty.
Při zazimování zemědělských strojů (např. kombajnů) bude nutné mírně zvýšit tlak huštění, abyste předešli poškození pneumatik z důvodu přirozeného úbytku vzduchu, ke kterému u pneumatik v průběhu času dochází.
Závěr
Jak jsme již vysvětlili, řádná údržba pneumatik vyžaduje několik jednoduchých, pravidelných opatření, která mohou předcházet problémům a maximalizovat životnost vašich pneumatik.
Nejdůležitější z nich je tlak huštění pneumatik. Správný tlak huštění také zaručuje výkonnost vašich pneumatik při práci na poli. Abyste měli jistotu, že je tlak huštění přizpůsoben podmínkám užití, doporučujeme jej vždy upravovat podle zatížení. S jeho stanovením vám pomůže náš nástroj MICHELIN Agropressure.
Určete správný tlak huštění pneumatik pomocí nástroje MICHELIN Agropressure
Potřebujete další radu? Seznamte se s naším průvodcem údržbou pneumatik a jejich péčí
Přidejte se ke komunitě Michelin!
Připojte se k naší komunitě a buďte vždy v obraze. Novinky, články, tipy a prostě užitečné informace, díky kterým bude vaše práce na poli efektivnější a pohodlnější.
Přidejte se ke komunitě Michelin!
Vítejte ve společnosti Michelin!